„Help me do it myself” [Maria Montessori]

Welcome to  “Garden Marysienka”  – a private kindergarden  for children over 2, 5 years of age. We create a private place in which children can form and discover themselves, the neighbourhood and relations within in a free and creative way.  We hope that our work will be as much inspiring for you as it is for us.

 

ADMISSION TO THE KINDERGARTEN. JOIN OUR INTERNATIONAL COMMUNITY!

 


This is our preschool team in the Main Building of Warsaw University of Technology during the exhibition "On the wings of time - people and air-structures of Warsaw Univesiry of Technology"

 

 

Warsaw Uni of Technology children2

 

Here is our latest news:

 • OUTDOOR SESSIONS - co to jest i dlaczego jest takie ważne?

  OUTDOOR SESSIONS

  „Nie ma złej pogody są tylko niewłaściwe ubrania” – inspiracje norweskie

   

   OUTDOOR SESSIONS sm

   

  Maria Montessori podkreśla istotę kontaktu z naturą, jako niezbędny element życia człowieka. Richard Louv w swojej książce „Ostanie dziecko lasu”, mówi o kryzysie polegającym na braku kontaktu z przyrodą, co skutkuje dużo słabszym rozwojem funkcji wykonawczych u dzieci. Nasza kadra sama jest aktywna i wybiera pobyt na łonie natury jako element codzienności oraz sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego autentycznie rozumiemy potrzebę pobytu dzieci na świeżym powietrzu zwłaszcza w nieustrukturyzowanym, naturalnym otoczeniu. Celowo wybieramy miejsca typu łąka, polanka, górka z kasztanowcami itp., które z dziecięcej perspektywy dają poczucie przygody, przestrzeń i możliwość bycia odkrywcą i obserwatorem.  

  Czym są „sesje outdoorowe”?

   

   DSC1968sm

  To wielogodzinne pobyty w naturalnym otoczeniu (parki, las, polany) realizowane przy różnej pogodzie przy odpowiednim wyposażeniu grupy. Dzieci mają wodoodporne ubranie, które umożliwia im swobodne poruszanie i eksplorację przyrody. Każde dziecko ma plecak z bidonem i śniadaniówką. W chłodniejsze dni zabieramy termos z herbatą czy kakao. Wiosną i latem Outdoor Sessionsn przybierają postać pikników na świeżym powietrzu: zabieramy składane namiociki, maty piknikowe, koce, czy inne elementy do aktywnego spędzania czasu. Niemniej jednak to właśnie elementy takie jak patyki, kora czy pieniek są dla dzieci najbardziej atrakcyjne i w swobodnej zabawie wśród konarów drzew uruchamiają swoją kreatywność oraz rozwijają koncentrację i współpracę. Gdy gałąź jest za duża by ją przenieść samemu w naturalny sposób rozwija się działanie zespołowe.

   

  Pola Mokotowskie 2sm

   

  Dlaczego „sesje outdoorowe” są tak ważnym elementem naszego programu:

  • Korzyści społeczne: natura pobudza kreatywność dzieci, pozwala się wyciszyć i rozwijać zarówno ciało jak i umysł oraz i umożliwia podejmowanie, bardzo ważnego dla prawidłowego rozwoju dziecka, zdrowego ryzyka. Dzięki temu dziecko zaczyna wyczuwać swoje granice, pokonuje trudności i staje się pewne siebie. Dzieci stają się dzielne i odważne, a jednocześnie nie przejawiają zachowań ryzykanckich. Dziecko, które ma częsty i wyczerpujący kontakt z przyrodą jest bardziej zrównoważone. Może się zrelaksować i „naładować” siły na następny dzień.
  • Korzyści zdrowotne: dzieci w naszym przedszkolu są zahartowane i nie chorują, mają praktycznie 100% frekwencję. Rozwijają swoją wytrzymałość i siłę


  Skąd pomysł na „sesje outdoorowe”:

  • Inspiracje i osobiste wizyty w przedszkolach leśnych i outdoorowych w Norwegii i Wielkiej Brytanii. Odwiedzone placówki:
   • Przedszkole z oddziałem outdoorowym, Trondheim, Norwegia
   • Przedszkole: Forest Preschool, Londyn, Wielka Brytania
   • Przedszkole Reggio Emilia, Trondheim, Norwegia
   • Przedszkole Montessori, Trondheim, Norwegia
   • Przedszkole Montessori. Oslo, Norwegii
   • Przedszkole Montessori, Clapham Montessori, Londyn, Wielka Brytania

   

  park wiewiorka

   

  oliwka biedronka

   

  „Człowiek wrażliwy na piękno kwiatu,  motyla,  pejzażu, miałby być obojętny na piękno człowieka?” – Janusz Korczak

  „Dziecko, które naprawdę pokochało swoje otoczenie i wszystkie żyjące stworzenia, które, odkryło radość i entuzjazm w pracy, daje nam powód, by mieć nadzieję… Nadzieję na pokój w przyszłości.” – Maria Montessori

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understood